גודל טקסט

האשה מסרייבו

בימוי ותסריט: אלה אלתרמןthewomenfromsarajebo
שנת הפקה: 2007
56 דקות
הפקה: יהודה ביטון
צילום: דני ברנע
עריכה: הדרה אורן
מוסיקה: שלמה מזרחי
חברת הפקה: א.י הפקות, הר אדר
עברית וסרבית, תרגום לעברית ואנגלי

 

 

הסרט מביא זווית אחרת ליחסי יהודים מוסלמים. הוא אמנם עוסק במלחמות אבל לא כאן ועכשיו אלא המלחמות שהשפיעו על אירופה במאה הקודמת.
זה סרט מסע המחזיר את שרה פיצניץ גיבורת הסרט, עם בתה סטלה, לסרייבו עיר הולדתה. מסע בו היא מתאמתת עם עברה ומנסה להבין מה קרה לה ולמשפחה שלה ממלחמת העולם השנייה , דרך המלחמה בבוסניה ועד היום.
הספור מתחיל באמה של שרה, זינבה הרדגה, שהייתה המוסלמית הראשונה שקיבלה את התואר חסידת אומות העולם. תואר המוענק ע"י ממשלת ישראל והעם היהודי  לגויים שהצילו יהודים בתקופת השואה ובכך סיכנו את חייהם. משפחת הרדגה החביאה לאורך המלחמה את משפחת קביליו היהודית בביתם וכך הפכו להיות המצילים שלהם.
חמישים שנה אחר כך, התהפכו התפקידים ומשפחת קביליו הפכו מניצולים למצילים והתגייסו להציל את בני משפחת הרדגה מהתופת בסרייבו. בעזרת ממשלת ישראל, אנשי יד ושם והגוינט הם הצליחו להביא את גינבה עם שרה בתה, בעלה ונכדתה סטלה לישראל, באחת השיירות שיצאו בתקופת מלחמת בוסניה מסרייבו. לפי בחירת המשפחה, הם הגיעו לישראל. כאן לאחר זמן קצר, נפטרה זינבה וזכתה להיקבר בבית קברות יהודי לבקשתה. שרה בעלה וסטלה התגיירו.
היום שרה עובדת ביד ושם, מוזיאון השואה היהודי , בתה סטלה שרתה כקצינה בחיל אוויר הישראלי, ורואה את עתידה כיהודיה וישראלית.
במסעה לסרייבו  נפגשת שרה עם משפחתה המפוצלת. אחותה, המוסלמית זרפה החיה בסרייבו, אחיה הנוצרי סלקו החי במקסיקו. יחד הם מנסים להבין את המהפך שעברו ממצילים לניצולים, ואת ההשלכות של כל      זה על המשפחה המיוחדת שלהם.
ספור המסע הזה הוא ספור הסרט המנסה לפצח את השנויים שעברו על משפחת הרדגה ממצילים לניצולים.